Den Venkova - Zámek Žďár nad Sázavou - 28.10.2017 9:00-17:00

Poznejte život na žďárském zámeckém panství tak, jak funguje už od 13. století až dodnes!  Představíme vám fungování celého zámeckého hospodářství, přírodu a venkov Žďárských vrchů.

http://www.zamekzdar.cz/akce/den-venkova/

Co můžete zažít na Dni venkova?
- Lesy a myslivost
- Ukázky loveckých psů – povídání o využití psů pro práci, kontakt s pejsky, ukázky jejich práce ukázky práce s koňmi v lese (tahání klády), střelba z posedu
- Škola štípání dřeva s firmou Fiskars, ukázky sekyr Obchodní dům Kinský – prodej výrobků značky Fiskars, prodej chryzantém výstava trofejí ulovených v honitbě Kinský Žďár
- Stromolezectví – ukázky s workshopem
- Pojízdná kmenová pila (mobilní katr) – zpracuje kmeny přímo před vašimi zraky
- Laserová střelnice – střelba na pohyblivý terč

Rybářství
- Představení ryb z rybníků Kinský Žďár, a.s. lovení pstruhů v zámeckých středověkých sádkách
- Zvířata drobná zvířata – ukázky, zvířátka na mazlení, povídání o chovu zvířat projížďky na koních a v bryčce
- Podzimní příroda prohlídky soukromých zahrad paní T. Kinské komentované prohlídky okolí Konventského rybníku
- Symbolika přírody v životě cisterciáků a dnes – komentovaná prohlídka bazilikou s páterem Záleským relaxace u hrabání listí v areálu zámku

Místní pochoutky zvěřinové a rybí speciality z místních lesů a rybníků
- Domácí mošt ze zámeckých sadů

Venkov a tradice
- Jarmark na Pivovarském dvoře
- Soubor písní a tanců Vysočan Hlinsko a dětský folklorní soubor Vysočánek – ukázky tanců s workshopem
- Ukázky funkční historické zemědělské techniky
- Ateliéry pro děti i dospělé
- výroba ptačích budek
- Tvorba stezky bosou nohou
- Výroba modelu zámku z přírodnin
- Hry a soutěže pro děti s motivem přírody s Kulíškem
- Soutěž v počítání letokruhů – autor nejpřesnějšího odhadu získá rodinný Barok pas v hodnotě 700 Kč

Staňte se i vy součástí života na zámku…! Čeká na vás spousta překvapení ;)


PTÁKEM ROKU 2017 JE "LÉKAŘ STROMŮ" - DATEL ČERNÝ

„Lesní doktor“ nebo „lékař stromů“. Při tomto slovním spojení si téměř každý z nás vybaví díky dětským knížkám a pohádkám velkého černého ptáka s červenou čepičkou, který ťuká do kmene stromu, na uších má fonendoskop, chvíli naslouchá a pak obratným zobákem zbavuje stromy škodlivého hmyzu. Ačkoli máme tuto představu zažitou od dětských let, tak ne každý viděl tohoto našeho největšího zástupce řádu Piciformes (šplhavci) na vlastní oči. Jeho výskyt je spojen spíše se souvislejšími porosty lesa, navzdory své velikosti je nenápadný a nejspolehlivěji ho prozradí zvláštní melodické a drnčivé ru, ru, ru, ru, kterým je doprovázen jeho let.


Ačkoli měří až půl metru, jsou datlové černí poměrně nenápadní. Jejich nezaměnitelnou černou siluetu s červenou čepičkou lze v přírodě nejčastěji spatřit v období od února do května. V jarním období totiž bývají datlové nejnápadnější. Obhajují teritorium, honí se se svými soky, tesají dutiny a hledají partnery pro hnízdění. Nezřídka se datlové prozradí svým typickým hlasitým voláním.

Evropská hnízdní populace datla černého je odhadována na více než 740 000 párů (BirdLife International 2004),  v ČR je patrný nárůst početnosti tohoto druhu s odhadem na 4 000-8 000 hnízdících párů. Datel černý hnízdí na celém území ČR. ale přednost dává souvislejším a rozsáhlejším lesním celkům jak v horách, tak v nížinách. Nejhojnější je ve smíšených a jehličnatých lesích, ale řídce dokáže hnízdit i v lesích lužních.

Hlavní potravu datlů tvoří nejrůznější hmyz žijící ve dřevě, především ale mravenci. Aby se za nimi dostali i do nejužších chodbiček hluboko uprostřed kmenů, mají nejen vyztužený zobák zakončený na konci svisle seříznutý jako dláto, ale i jazyk dvakrát delší než je zobák a zvláštní aparát, který umožňuje vypláznout jazyk daleko dopředu.

Méně známou skutečností je, že tito ptáci mohou sloužit jako symbol věrnosti. Jakmile datlové jednou vytvoří pár, žijí a hnízdí spolu po řadu let, často i opakovaně ve stejné dutině. Dožívají se přitom úctyhodného věku až přes 25 let.

Datlové, stejně jako jejich příbuzní strakapoudi, potřebují k životu staré, odumírající a mrtvé dřevo. Lesníci i ochránci přírody se snaží, aby ho byl dostatek nejen v lesích, ale i v městských parcích nebo v zahradách.  V lesích toho lze dosáhnout pouze důsledným uplatňováním lesnických opatření v lesních porostech, ke kterým patří ponechání takzvaných doupných stromů až do konce fyzického věku, ponechání souší a určitého množství dřevní hmoty po těžbě, ochrana starých porostů spojená s prodloužením obmýtí, upřednostňování podrostního způsobu obnovy a clonných sečí namísto holosečí – tedy přírodě blízkých forem hospodaření, úprava dřevinné skladby ve prospěch původních dřevin apod.

Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992.


Vědci vyvinuli dřevo průhledné jako sklo. Už žádné střepy.


Kdyby vám někdo poradil, že si máte do okenních tabulek místo skla vsadit dřevo, asi byste si pomysleli, že se zbláznil. Jenže ono to zase takové sci-fi není. Na jedné americké univerzitě totiž nedávno přišli na to, jak udělat dřevo průhledné. V budoucnu už bychom se proto vůbec nemuseli bát, že nám někdo vysklí okno kamenem.

Sklo a dřevo jsou, co se vlastností týče, dva naprosto odlišné materiály. Dnešní věda se už ale dostala tak daleko, že dokáže jejich největší přednosti propojit. Tým z americké univerzity v Marylandu si nechal patentovat proces, ve kterém se dřevo stává průhledným, a přitom si zachovává svoji odolnost a sílu. 


Zbavit ligninu a ponořit do epoxidu

Nový materiál je vysoce odolný vůči nárazu, nedá se proto tak snadno roztříštit na střepy. Jak vědci objevu dosáhli, je však zatím velkým tajemstvím. Prozradili jen, že v procesu přeměny tmavých polínek v průhledné figuruje bělení a epoxid. Dřevo se namočí do hydroxidu sodného, čímž se zbaví ligninu, tedy látky, která může za pevnost a barvu dřeva. To v případě tenkého kusu trvá asi deset minut. Dál se dřevo chvíli koupe v čisticím roztoku a nakonec se ponoří do epoxidu, který ho učiní průhledným.

Stavbaři se těší na nový materiál

Odborníci se radují, že by se výsledný materiál mohl v budoucnu hojně užívat ve stavebnictví místo skleněných tabulek. Kromě odolnosti má totiž další příjemnou vlastnost: lépe tepelně izoluje. Kdyby se navíc ještě přišlo na to, jak ho získat bez tolika agresivních chemikálií, mohli bychom se brzy na svět dívat skrze okna, která jsou snadno obnovitelná a stoprocentně eko.

6 kreativních nápadů, jak si vyhrát s kousky dřeva

Nemusíte být zrovna absolventi UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), abyste si vyrobili parádní umělecké dílko na stěnu nebo jinam do bytu. Stačí k tomu kousek dřeva, štětec, barvy, dobrá nálada a trocha inspirace. Jestli se vám jí nedostává, třeba vám pomůže následující přehled.

 

Kouzla se štětcem

Očištěné kulaté odřezky, štětec a barva je trojkombinace, ze které může vzejít mnoho parády. Například takové drobné obrázky, které se dají pověsit na stěnu, použít jako originální podtácky anebo jako malá pozornost kamarádům.

Ubrousková technika

Nebyli jste při zrození zrovna políbeni múzou? Nevadí. Ubrousková metoda neboli dekupáž to za vás zařídí. Stačí k tomu nůžky, štětec a ubrousek s oblíbeným motivem, který za pomoci speciálního lepidla překlopíte právě třeba na odřezek z tenkého kmene. A obrázek je na světě.

Řekněte to dřevem

Až příště objevíte citát, který vás bude inspirovat, nezapomeňte si ho zapsat. Třeba rovnou na dřevo! Okoukněte Pinterest, podobnými nápady se jenom hemží. Hodí se hlavně jako finančně nenáročný dárek pro mamku či kamarádku. Výrobek se dá přibít na stěnu nebo jenom tak opřít na pracovní stolek.

Originální fotoalbum

Omrzela vás klasická fotokniha? Přeneste své vzpomínky na dřevo. Speciální transferové lepidlo seženete v kutilských potřebách, na internetu zase podrobný návod, jak na to. Za pár hodin máte hotovo.

Mapka ze starých paletek

Nejste žádní troškaři? Ozdobte si klidně půlku stěny. Vezměte do ruky staré paletky a dózu s barvou. Přeneste na ně pečlivě vystřižený obrys (případně si mapku předkreslete tužkou) a nakonec to všechno pečlivě přelakujte lazurou.

Květináč z provázků

Připravte si pěkný oválný odřezek, pár hřebíčků, kladivo, barevné nitě a suché květiny a pak za pár minut stlučte originální doplněk na stěnu. Kam se hrabou vázy z porcelánu!

Dřevo se rychle vrací!

Dřevo patřilo po dlouhá staletí mezi nejdůležitější stavební materiály. V době moderny ho doslova z našich životů vytlačil kámen, nevzhledný beton nebo sklo. 
Teprve nedávno jakoby lidé dřevo opět objevili. Investoři stále více upřednostňují tento přírodní materiál s ohledem na jeho dobré vlastnosti. 
Rakouský dřevařský průmysl patří v Evropě k předním ve svém odvětví. Rakouští kolegové totiž okamžitě pochopili, že čas dřeva ještě neskončil.

U našich sousedů v Dolním Rakousku je silně zastoupena výroba prefabrikovaných domů. Právě vysoká kvalita prefabrikace a také rychlá montáž na stavbě zaručují nejen úspory času, ale hlavně peněz. Staví se i vícepodlažní objekty, které se vyznačují výbornými energetickými vlastnostmi. Ve Vídni plánují postavit sídliště, kde bude přes 250 bytových (až pětipodlažních) jednotek. Zhotoveny budou ze dřeva v kombinaci s jinými materiály.

Prefabrikované dřevo si oblíbili i tesaři, kteří stále více přecházejí k výrobě prefabrikovaných stropních a stěnových prvků a nabízejí výstavbu z masivního dřeva a dřevěných rámů ve standardu nízkoenergetických a pasivních domů.  Nutno podotknout, že většina vývojových novinek se zrodila právě v Dolním Rakousku.

Jen za poslední čtyři roky bylo v této zemi vyvinuto velké množství inovativních novinek.

Jde například o systém dřevostavby naturi, který dělá ze slabého dřeva masivní stěny s velmi pozitivní ekologickou bilancí. Pochopitelně, že se těší obrovské poptávce. Novinkou z Dolních Rakous jsou i podlahy z thermo dřeva a podlahy ve venkovských staveních z regionálních druhů dřeva (borovice černá, dub šípák).  Odborníci se shodují: výstavba ze dřeva je silným hospodářským faktorem.

Reprezentuje jak životní kvalitu, tak kvalitu bydlení. Zvyšuje zároveň vytváření hodnot v konkrétní oblasti a je přínosem pro životní prostředí. Přispívá ale také k trvalému regionálnímu rozvoji, nabízí nová pracovní místa a zabezpečuje ta současná stávající.  V Dolním Rakousku už 5 let podporuje kreativitu, kompetenci architektů a realizačních firem v oblasti dřevostaveb soutěž „O dolnorakouskou dřevařskou cenu“. Podporují se tím nové inovativní objekty, rodinné domy, dvojdomy, sídlištní výstavba či obnovené historické stavby. Ocenění získaly například objekty hasičského sboru, školy, školky, divadelní jeviště a stavební dvory.


Rakouský dřevařský průmysl

Rakouský dřevařský průmysl opravdu patří mezi přední v Evropě. Aby to tak zůstalo i nadále, byl vypracován dokument s názvem „Roadmap2010“M. Cílem tohoto dokumentu je posílit celý dřevařský průmysl. Hlavním plánem je spojení zájmů organizací a svazů. Od toho si Rakousko slibuje zajištění existence dřevařských závodů. Číslo v názvu již zmíněného dokumentu představuje rok, do kterého se má dřevo stát hlavním stavebním materiálem


Spotřeba dřeva na obyvatele se má zvýšit o 4%. Takový je alespoň cíl. Silný potenciál představuje především zahraničí, zejména střední a východní Evropa. V Rakousku je spotřeba dřeva na obyvatele téměř 0,56 kubických metrů. Východoevropští sousedé Rakouska ale používají tento přírodní materiál daleko méně. Průměrná spotřeba dřeva v nových členských státech je 0,1 kubických metrů. 
Uznejte sami, je to rozdíl!

Dřevo je pro národní hospodářství velice důležitou surovinou, která není závislá na krizích. Uvědomit si výhody dřeva, jako stavebního materiálu, nestačí. Bohužel ještě mnoho lidí kvalitu tohoto přírodního materiálu stále podceňuje. A to i přesto, že životnost dřevěných domů a například kamenných staveb je srovnatelná. 

Dolnorakouská hospodářská komora založila svůj první cluster – „Dřevařský cluster Dolní Rakousy“. Jde o regionální sítě malých, středních a velkých podniků, učilišť a výzkumných stanic. Tyto sítě mají společný úkol a táhnou za jeden provaz. Hlavními obchodními úseky je výstavba ze dřeva, výroba nábytku a také design. 

Díky rozšíření Evropské unie a přistoupení nových členských států se hospodářský prostor pro střední Evropu ještě více zceluje a pro podniky na obou stranách „evropské hranice“ se otevírají úplně nové šance a možnosti spolupráce.

Stavíme s tradičními dřevinami

České a severské dřeviny - konstrukční i doplňový materiál

Dřevo je naším společníkem a pomocníkem už po staletí. Rozděláme jím oheň, bylo základem pro výrobu nástrojů a zbraní, s jeho pomocí však už několik století i stavíme. Není stavba, kde by se dřevo jako surovina vůbec nepoužilo. Dřevo použijeme na stavbu krovů, obklady, výrobu oken, dveří a podlah. Zkrátka na vše, od interiérového až po zahradní nábytek. To ale stále není vše, zelenou mají dřevostavby, sruby a ekologické stavby.

Pro stavební prvky se nejčastěji používá smrk, borovice, dub, buk a dnes stále častěji také severské dřeviny - severská borovice, severský smrk a severský modřín.Zhodnoťme jejich vlastnosti a kvalitu.  Severská borovice Tento druh borovice má, jak už napovídá název, původ na severu Evropy, konkrétně ve Finsku, kde extrémní klimatické podmínky nutí borovice růst velmi pomalu, s nízkou vlhkostní rovnováhou. Za takových podmínek má dřevo velmi husté letokruhy, které ho činí odolným. Ve srovnání s klasickou borovicí má severská výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti. Severská borovice patří mezi husté dřeviny s drobnými, zdravými suky. Pro svoje charakteristické vlastnosti je určená nejen k využití v interiérech, ale také v exteriérech. Používá se také při výrobě infrasaun - k vnitřnímu a vnějšímu obložení jejich stěn. Má totiž nejkvalitnější míru odrazu infratepla a je designově stálá. Tepelně upravená severská borovice získává charakteristický karamelový nádech. Disponuje dlouhou životností, odolností vůči plísním a hmyzu a je také odolná povětrnostním podmínkám. Tepelnou úpravou se rozumí použití tepla a páry bez jakýchkoli impregnačních látek. Kromě toho je rozměrově a tvarově stálá. Takto upravená dřevina se používá při výrobě zahradního nábytku, plotových dílců, zahradních altánů a fasádních obkladů. 

Borovice

Když se řekne borovice, každý si možná vybaví její handicap – měkkost. Je navíc na rozdíl od smrku křehčí a má na první pohled patrné výrazné letokruhy. Bělová část borovice je smetanová, zatímco její prostředek je oranžovohnědý. Vadou na kráse bývá fakt, že smetanová část často zamodrává došeda. Přesto patří borové dřevo mezi odolné a je jednou z nejdostupnějších dřevin na našem trhu. Věděli jste, že borovice v naší republice zabírají okolo 20% z celkové lesní plochy a do výšky 40 m dorůstají 90 až 120 let? Na rozdíl od smrku je borovice tmavší a má hrubší strukturu. Často se používá na výrobu oken nebo dveří. Bohužel hůř snáší mořidla a nátěry.

Severský smrk

Severský smrk je oblíbený pro svůj pěkný vzhled s drobnými suky a živou strukturou. Šířka jeho letokruhů je z části menší než 1 mm. Smrk je dřevina se zralým dřevem a jeho jádro se od okrajového bělavého dřeva barevně nijak neliší. Pro severský smrk je typické strukturované dřevo. Pokud chcete jeho strukturu zachovat, je nutné dřevo co nejlépe opatřit ochranným nátěrem. Hodí se jak k vnějšímu, tak i vnitřnímu použití, především k obkladům. Uplatnění však našel i při výrobě saun, zejména u obkladů stěn. u obkladů stěn. 

Smrk

Smrk je ve stavebnictví jednou z nejpoužívanějších dřevin. Využití našel při stavbách krovů, výrobě oken, při pomocných monolitických betonových stavbách a podobně. Smrk obvykle dorůstá výšky okolo 40 m, do které roste 80 až 120 let. Pro smrk je typická bělavá až světle žlutá barva, která však vlivem slunečních paprsků tmavne. Pro smrkové dřevo jsou typické výrazné letokruhy a barevně méně výrazné suky, kterých však má oproti borovici podstatně více. Smrkové dřevo se snadno opracovává a získává hedvábný lesk. Narozdíl od borovice dobře snáší nátěry, lazury, laky a mořidla. 

Sibiřský modřín

Ze všech jehličnanů patří mezi nejodolnější dřevinu. Je to tvrdé a odolné jádrové dřevo. Jeho charakteristickým znakem je nažloutlá až načervenale hnědá barva, která může ještě postupně výrazně ztmavnout. Díky jeho přirozené trvanlivosti je možné jej použít i bez opracování, s hrubým povrchem, rovnou z pily. Přesto se však doporučuje dřevo povrchově upravovat, například lakovat nebo lazurovat. 

Modřín

O modřínu je známo, že jako jediný jehličnan na zimu shazuje jehličí. Modřínové dřevo je odolnější a tvrdší než tuzemský smrk a borovice. Jeho bělová vrstva je jemně žlutohnědá, zatímco jádro je až červenohnědé. Po napuštění a na vzduchu modřín tmavne. Obecně platí, že čím je dřevo tmavší, tím je lepší. Kresba jeho letokruhů je hustší než u smrku.Modřín je také oblíbený pro krásu mnoha drobných, dobře zarostlých součků. Používá se při výrobě schodů, zábradlí, nábytku, podlahovin a k obložení. Dobře se obrábí, protože narozdíl od borovice tolik nezalepuje nástroje. Navíc snadno přijímá lepidla a napouštědla.  Ať už se jedná o tuzemskou dřevinu či dřevinu dovezenou ze severu, aby byla jejich krása a vlastnosti zachovány, je téměř vždy nutná povrchová úprava, která zvyšuje životnost a odolnost před houbami a dřevokazným hmyzem.

Vítězem miliardového tendru na lesnické práce je Babišova firma


Vítězem miliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Z 30 dosud uzavřených smluv na jednotlivých územních jednotkách má Uniles podepsáno osm smluv. Celkem se soutěžilo o 33 kontraktů pokrývajících asi pětinu lesů podniku, řekl ve středu mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovi Za Babišovým Unilesem se umístily se čtyřmi kontrakty lesnické společnosti Petra, Kloboucká lesní a LST.

Celkem si kontrakty zatím rozdělilo 11 subjektů. Lesy ČR podepisovaly smlouvy výhradně s vítězi tendrů. „Naším cílem je vyhnout se jakémukoliv podezření z korupce či spekulacím o průběhu tendrů,“ uvedl k tomu generální ředitel LČR Daniel Szórád.

  Babiš: Rozhodla cena  Babiš na tom, že jeho firmy soutěží o státní zakázky nic špatného nevidí. „Moje firmy obchodují transparentně.

Podíl státních zakázek na obratu Agrofertu je 1,7 procenta a zprávu o tendru jsem se dozvěděl z médií. Jediné kritérium, které rozhodlo, byla cena,“ řekl ve středu ministr Právu. V podnikání má Babiš široký záběr: od hnojiv a potravin až po média. Babiš zahájil kariéru ve slovenském podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava,  počátkem 90. let se podílel na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl. Pod Babišovým vedením se z Agrofertu stala významná chemicko-potravinářská skupina, aktivní i v oblasti médií. Babiš je stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR.

Než byl v lednu jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu. Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv.

Do skupiny Agrofert patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) a SKW Piesteritz (Německo), mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam, maďarské pekárny i lesnické společnosti Uniles a Wotan Forest. Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2013 patřila kromě Mafry koupě německých pekáren Lieken, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos. Babiš investuje i do zdravotnictví, prostřednictvím investičního fondu Hatenberg koupil několik klinik pro umělou reprodukci.

Ještě jednu smlouvu by LČR měly podepsat tento týden.

Na zbývající dvě dosud nepodepsané části veřejné zakázky podali účastníci tendru námitky. Lesy ČR námitky odmítly a stěžovatelé se obrátili na antimonopolní úřad. „Termín uzavření smluv pro tyto dvě části tedy závisí na dalším postupu ÚOHS,“ uvedl Boublík. Podle informací ČTK na dvou námitkami napadených jednotkách vyhrály Uniles a LST. Pro Uniles představují vyhrané jednotky potenciální roční těžbu asi 300 tisíc metrů krychlových dřeva. n a lesů v zemi.


JARO SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ A S NÍM I DALŠÍ ROČNÍK ROADSHOW PRO PROFESIONÁLY S NÁZVEM HUSQVARNA PROFI DNY. VYZKOUŠET STROJE A PŘÍSLUŠENSTVÍ HUSQVARNA V AKCI MOHOU ZÁJEMCI OD PŮLKY BŘEZNA DO KONCE ZÁŘÍ V DEALERSKÝCH PRODEJNÁCH PO CELÉ ČESKÉ REPUBLICE! 
HUSQVARNA PROFI DNY 2017

Pokud uvažujete o nákupu nějaké zahradní techniky, pak je to jedinečná šance si nářadí Husqvarna osahat a doopravdy vyzkoušet v akci před tím než sáhnete do peněženky. Šňůra předváděcích akcí je určena všem zákazníkům od amatérů, nadšenců až po profesionály. Všichni se v rámci ní budou moci seznámit se značkovými výrobky a technologiemi, včetně novinek v sortimentu. Tak jako v minulých letech mohou otestovat stroje Husqvarna v provozu. K tomu jim budou asistovat odborníci, kteří zodpovědí veškeré dotazy a ochotně poradí při výběru vhodného stroje dle specifických potřeb. Roadshow Husqvarna Profi Dny startuje již 15. března. Od toho data bude putovat po dealerských prodejnách v České republice a na Slovensku až do konce září. Celkem ji během následujícího půl roku čeká více jak 40 zastávek jen v rámci České republiky. Účastníci si budou moci sami otestovat ridery, zahradní traktory, motorové pily a vyzkoušet výhody akumulátorové techniky. Jste-li amatér zahradní techniky či profesionál, zastavte se u prodejce právě ve vašem regionu, sami vše otestujte a zjistěte, co vás zajímá! Více informací o akci naleznete na webu www.husqvarna.cz, přehled termínů a míst je již nyní zveřejněn také na speciální stránce roadshow HusqvarnaProfiDny.cz


NEŽ SI LETOS ZATOPÍTE, OBJEVTE V SOBĚ KOUSEK DŘEVORUBCE


Nařezat, rozštípat, vyrovnat dřevo do hranice. Příprava palivového dříví na zimu se dá díky své náročnosti přirovnat k vrcholovému sportovnímu výkonu. Pro někoho je to příjemný způsob relaxace, pro jiného nutné zlo. Než se do ní pustíte, je dobré vědět, jakým dřevem topit a kolik ho budete potřebovat nebo jak ho správně uskladnit. Důležité je i správné vybavení, aby Vám práce šla dobře od ruky.

KOLIK DŘEVA BUDE TŘEBA?

Palivové dřevo je stále v celkovém pohledu jedním z nejlevnějších zdrojů tepla. U výběru vhodného palivového dřeva se řídíme většinou jeho tvrdostí. Tato vlastnost dřeva ovlivňuje způsob hoření, množství a potřebnou zásobu dřeva na topnou sezónu a projeví se i při jeho zpracování. Rozlišujeme tvrdé a měkké dřevo. Tvrdé dřevo jako dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů poskytne vyšší výhřevnost. Hoří pomaleji a tvoří dostatek žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny. Měkké dřevo ze stromů jako osika, lípa, kaštan, topol, vrba naopak hoří rychleji a je levnější variantou v topné sezóně. Proto je vhodné i na rozdělávání ohně a přípravu třísek. Smrk nebo borovice mají také měkké dřevo, ale obsahují velké množství pryskyřic, díky kterému sice dobře chytnou, ale tvoří větší množství sazí zanášejících komín. Vůbec se nedoporučuje používat k topení chemicky ošetřené dřevo. Kvůli zplodinám zanáší kamna a při jeho spalování unikají do ovzduší toxické látky. Tvrdost, jak již bylo řečeno, ovlivní i spotřebu palivového dřeva. Měkkého dřeva se spotřebuje až dvakrát tolik. V zásobách na topnou sezónu by ale nemělo měkké dřevo chybět, jednoduché doporučení je 1 díl měkkého dřeva na 3 díly tvrdého. Jak velkou zásobu dřeva je tedy potřeba si na zimu udělat? Pro přitápění je to kolem 5–10 prostorovými metry (PRM). V případě, že dřevem vytápíte celý dům a ještě ohříváte vodu může se zásoba vyšplhat až na 30 PRM.

POŘEZAT A HNED NAŠTÍPAT!

Důležité také je, aby dřevo na topení bylo správně vyschlé. S rozštípáním polen proto není dobré otálet. Pro zpracování se lépe hodí čerstvé dřevo z poražených stromů, které poté i lépe vysychá. Podle toho štípané dřevo také skladujeme. Ideální je naštípané dřevo skladovat v dřevníku pod střechou. Ale vzhledem k prostorovým nárokům úplně postačí úhledná hranice na vzdušném a dobře přístupném místě chráněná plachtou. Rozštípaná polínka také můžete vyrovnat v přístřešku nebo na zápraží k návětrné stěně domu. Tím vytvoříte i další tepelnou ochranu domu. Praktické je mít i menší skladovací místo přímo u kamen nebo krbu a pěkně po ruce na přikládání.

SPRÁVNÉ NÁŘADÍ PRÁCI HODNĚ USNADNÍ, ALE POŘÁD TO BUDE SAKRA DŘINA

Než vás v zimě zahřeje příjemné teplo z krbu nebo kamen, možná se trochu zapotíte. Se správným nářadím může být i tato náročná práce mnohem pohodlnější. Na zpracování dřevěných polen na požadovanou délku využijete motorovou pilu. Na štípání polen se zase nejlépe hodí sekyrka, která je lehká a dobře padne do ruky. V nabídce nejrůznějších výrobců můžete vybírat z kvalitních a výkonných nástrojů s využitím pro hobby i profesionální dřevorubce. V průběhu práce s nimi je však stále důležité udržovat pozornost a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Úrazu je vždy lepší předcházet a pro větší bezpečnost práce využívat i další ochranné prostředky jako brýle, rukavice nebo chrániče sluchu. Tomáš Nevečeřal, produktový specialista značky Husqvarna, v tomto ohledu zdůrazňuje: „Při manipulaci s pilou platí pravidla, která je důležité respektovat: správný postoj a držení pily, bezpečná vzdálenost, ale také pohyb s pilou a startování. Pilu startujte vždy na zemi. Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama, pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Řetěz se v žádném případě nesmí otáčet, když pilu přenášíte na jiné místo. V ten moment vždy aktivujte řetězovou brzdu nebo vypněte motor.“


20 nápadů na krásnou dřevěnou lavičku. Inspirujte se!


Užít si pohodu klidu a vnímat krásu přírody jsou příjemné okamžiky, pro které často opouštíme zalidněné ulice a zamíříme do království zahrad, luk a k úchvatným výhledům po okolní krajině. Co zbývá? Snad jen pohodlné místo k sezení, aby nás z toho kochání nebolely nohy.

Pěkně opracované dřevěné lavičky nám takové pohodlí často přinášejí. Dřevo nám evokuje ono propojení člověka s přírodním okolím. Jeho nízká tepelná vodivost způsobuje, že v chladném prostředí nestudí tolik jako kov – máme příjemný pocit, že se brzy zahřeje. Podobně je tomu i ve chvíli, kdy na něj praží slunce – „nepopálíme“ se tolik, jako kdybychom dosedli na „rozžhavené železo“. Pokud je dřevo dobře opracované, pak je i velmi příjemné na omak. Navíc kvalitní lazury a laky, které jej dokážou ochránit před nepříznivými povětrnostními vlivy, umí skvěle umocnit jeho přirozenou a vždy originální strukturu.


Lavičky mají navíc oproti jednotlivým židlím, sedákům a křesílkám tu výjimečnou vlastnost, že přímo vyzývají, abyste na nich neseděli sami. Můžete společně rozjímat, povídat si, popíjet oblíbený nápoj a všichni máte stejný výhled. Zkrátka příjemná pohoda v dobré společnosti. omak. Navíc kvalitní lazury a laky, které jej dokážou ochránit před nepříznivými povětrnostními vlivy, umí skvěle umocnit jeho přirozenou a vždy originální strukturu.

Vybrali jsme pro vás 20 laviček, které si můžete postavit na oblíbené místo do zahrady, nebo na zápraží, či kamkoliv, kde to máte rádi. Která se k vám do zahrady hodí nejvíc?

V Moravském krasu lze posedět v lesním baru


Ekologové vybudovali u svého střediska v historické budově nazvané Švýcárna uprostřed chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku lesní bar. Turisté si v něm mohou posedět na kusu tesařsky umně upraveného kmene, v němž vznikla pohodlná sedátka. Občerstvit se mohou limonádou nebo pivem chlazeným v nedalekém Křtinském potoce.



„Patrně jde o nejmenší lesní bar v Evropě. Vybaven je ale dokonale,“ řekl Právu předseda Hnutí Brontosaurus Modrý kámen Robert Kubáň, které ve Švýcárně provozuje ekologické centrum pořádající četné akce především pro děti a mládež.

Lesní bary budují ekologové po celém světě. Součástí lesního baru v Moravském krasu je i miniknihovnička, aby se mohl návštěvník při odpočinku začíst a dokonale si odpočinout.

Sousedí s ním bylinková zahrádka, kterou využívají milovníci čajů. Bar má i připojení na elektrický proud, což umožňuje nejen přípravu teplých nápojů a polévek, ale také dobití baterií v mobilních telefonech a fotoaparátech.

Ekologové doufají, že jejich lesní bar nabídne veřejnosti poněkud jiný druh relaxace než posezení v klasickém baru.

Časem k němu chtějí dostavět také lesní minihotel, v němž si turisté budou moci po procházce Moravským krasem a následném posílení se v lesním baru odpočinout. Patří ekologům  Švýcárna patří k ojedinělým památkám.

Jde o objekt postavený v roce 1850 v Josefovském údolí v alpském stylu. Původně sloužil jako železité lázně s hostincem. V druhé polovině minulého století využíval dlouhá léta tento areál uprostřed lesů Socialistický svaz mládeže (SSM).

Po roce 1989 se vedly vleklé spory o tom, komu vlastně Švýcárna patří. Následně objekt získali ekologové. Od roku 2008 využívá památku sdružení Modrý kámen, které je součástí ekologického hnutí Brontosaurus. Ekologům a dobrovolníkům se podařilo objekt zrekonstruovat. Práce na něm

přišly na zhruba 11 miliónů korun. Postupně ekologové opravili i sousední seník, v němž vznikla kovářská a hrnčířská dílna. Areál nyní slouží k ekologické výchově.